İletişim Başkanı Altun: Teyit edilmemiş bilginin afet ve kriz ortamını zehirleyen bir etkisi olduğunu akılda tutmalıyız

İletişim Başkanı Altun, "Teyit edilmemiş bilgilerin afet ve kriz ortamını zehirleyen bir etkisi olduğunu akılda tutmalıyız. Ne yazık ki deprem gibi acı bir olay üzerine oluşan hassasiyetlerin suistimal edilebildiğini görmüş olduk." dedi.

GÜNDEM 21.03.2023, 19:12
2
İletişim Başkanı Altun: Teyit edilmemiş bilginin afet ve kriz ortamını zehirleyen bir etkisi olduğunu akılda tutmalıyız
Ankara

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, afet ve kriz dönemlerinde gerçekleştirilen habercilik faaliyetlerine ilişkin, "Medya bu tür durumlarda 'çözüm ortağı' sorumluluğuyla hareket etmelidir. Öncelikle teyit edilmemiş bilgilerin afet ve kriz ortamını zehirleyen bir etkisi olduğunu akılda tutmalıyız." dedi.

Altun, İletişim Başkanlığı ev sahipliğinde düzenlenen, "Sesinizi Duyuyoruz: Afet ve Kriz Dönemlerinde Habercilik Paneli"ne katıldı.

Burada konuşan Altun, 6 Şubat'ta Kahramanmaraş'ta meydana gelen depremlerde hayatını kaybedenlere rahmet dileyerek, "Milletimizin başı sağ olsun, ülkemize geçmiş olsun." ifadesini kullandı.

Devletin, bu afetler karşısında da ilk andan itibaren bütün imkanlarını seferber ettiğini belirten Altun, "Sayın Cumhurbaşkanımızın liderliğinde bütün kurumlarımız, arama kurtarmadan insani yardıma, deprem bölgesinde varlık gösterdi. Milletimiz de asrın felaketi karşısında kelimenin tam anlamıyla asrın dayanışmasını gösterdi ve miletimiz-devletimiz deprem bölgesindeki kardeşlerimizin yardımına koştu. Devlet millet el ele vererek yaraları sarmak için verdiğimiz örnek mücadele aralıksız devam ediyor." diye konuştu.

Altun, deprem bölgesindeki vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak, yıkılan ve hasarlı evler başta olmak üzere maddi kayıpları da telafi etmek için var güçleriyle çalıştıklarını vurgulayarak, temelleri atılmaya başlanan konutların, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ifade ettiği üzere bir yıl içerisinde tamamlanacağı bilgisini verdi.

Deprem bölgesindeki il ve ilçelerin sağlam ve dayanıklı evlerin yanı sıra, altyapı ve üstyapısıyla yepyeni bir çehreye kavuşacağını belirten Altun, ülke genelinde deprem farkındalığının artırılması ve kentsel dönüşüm adımlarının hızlandırılması için çalışmalarını sürdüreceklerini söyledi.

"Tezviratlarla da mücadele etmek durumunda kaldık"

Herhangi bir afet halinde, acil müdahale ve etkin yardım organizasyonu kadar, kamuoyunu hızlı, doğru ve şeffaf bir şekilde bilgilendirmenin de hayati derecede önemli olduğunun altını çizen Altun, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu süreçte aynı zamanda dezenformasyonla, sistematik yalan haberle mücadele etmek de bir gerekliliktir. Yaşadığımız son depremlerde bunu açık ve net bir şekilde görmüş olduk. Ne yazık ki deprem gibi acı bir olay üzerine oluşan hassasiyetlerin suistimal edilebildiğini görmüş olduk. Bu suistimal üzerinden dezenformasyon ve kara propaganda girişimlerine şahitlik ettik. Teyit edilmeden yapılan paylaşımların, arama kurtarma faaliyetlerinin sekteye uğratması, insan hayatına mal olması gibi durumlarla dahi karşılaştık. Bölgede canla başla yürütülen arama kurtarma ve insani yardım çalışmalarının yanında, tezviratlarla da mücadele etmek durumunda kaldık."

Altun, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı olarak gerçek bilginin paylaşılması, dezenformasyonla mücadele edilmesi, doğru bilgi ve veri akışını temin etmek için ilgili tüm kurum ve kuruluşlarla koordinasyon içerisinde çalıştıklarını dile getirdi.

Afet ortamında oluşan bilgi kirliliğine ve kasıtlı dezenformasyon girişimlerine karşı kamuoyunun güvenilir bilgilere ulaşmasını temin ettiklerini vurgulayan Altun, şunları kaydetti:

"Kamuoyunu bilgilendirme görevini ifa eden yüzlerce basın mensubumuzun deprem bölgesine intikallerini koordine ettik. Basın mensuplarının bölgedeki çalışmalarını kolaylaştırmak ve ihtiyaçlarını karşılamak için yoğun çaba gösterdik. Türkiye'de mukim 400 uluslararası basın mensubunun yanında bölgeye gelen 1400 uluslararası basın mensubunun mesleki faaliyetlerini daha sağlıklı şekilde yürütebilmesine de katkı sunmaya çalıştık. Ulusal ve uluslararası basın mensupları için emniyetli çalışma alanları ve mobil merkezler oluşturduk. Ben bu vesileyle deprem bölgesinde gece gündüz fedakarca görev yapan tüm basın mensuplarımıza canı gönülden teşekkür ediyorum. Aralarında depremde aile üyelerini kaybetmesine rağmen görevine devam edenler bile vardı. Onlardan bazıları bugün aramızdalar. Bu vesileyle kendilerine bir kez daha taziyelerimi iletiyor, teşekkür ediyorum."

Fahrettin Altun, 6 Şubat'ta meydana gelen depremin ilk saatlerinde Cumhurbaşkanlığı İletişim Merkezi'nde (CİMER) "Deprem Acil" başlığını kullanıma açtıklarını hatırlattı. Bu iletişim kanalının çok yoğun şekilde kullanıldığını belirten Altun, bir çok depremzedenin sorunlarının bu iletişim kanalı üzerinden çözüldüğünü kaydetti.

"Medya, 'çözüm ortağı' sorumluluğuyla hareket etmeli"

"Dezenformasyon Bildirim Servisi" uygulamasını da faaliyete geçirdiklerini vurgulayan Altun, "Afet sürecinde yanıltıcı bilgilerle etkin mücadele kapsamında, 'Deprem' başlığıyla günlük Dezenformasyon Bülteni yayımladık. Ayrıca yurtdışı teşkilatımız ve ilgili birimlerimizle uluslararası basın kuruluşlarıyla koordinasyon ve bilgilendirme işleyişi tesis ettik. Deprem gündemine ilişkin çalışmalarımıza hassasiyetle devam ediyoruz." diye konuştu.

Haberciliğin afet ve kriz dönemlerinde ayrı bir hassasiyet gerektirdiğinin altını çizen Altun, şöyle devam etti:

"Medya bu tür durumlarda 'çözüm ortağı' sorumluluğuyla hareket etmelidir. Öncelikle teyit edilmemiş bilgilerin afet ve kriz ortamını zehirleyen bir etkisi olduğunu akılda tutmalıyız. Çünkü kasıtlı ya da bilinçsiz şekilde yayılan yanlış bir bilgi, insan hayatına mal olabilmektedir. Aynı şekilde doğru bir bilgi de hayat kurtarabilmektedir. Vahim sonuçlara neden olmamak adına doğrulanmamış hiçbir bilgi kesinlikle paylaşılmamalıdır."

Afet bölgelerinde haber yaparken, arama kurtarma faaliyetlerinin aksamasına neden olabilecek girişimlere de şahitlik edildiğini hatırlatan Altun, "Unutulmamalıdır ki hiçbir haber insan hayatından daha değerli değildir. Zaten kendisi olağanüstü olan olay hakkında; panik, tedirginlik, infial ve korku uyandıracak tarzda bir haber sunumu yapılmamalıdır." dedi.

Bölgede görüntüsü çekilen, mikrofon uzatılan insanların deprem, yangın, sel gibi afetler nedeniyle travma yaşadıklarının unutulmaması gerektiğini vurgulayan Altun, afet haberciliğinin uzmanlık alanı olarak tanımlanması, medya kurumlarını da bu alanın altyapısının güçlendirilmesi noktasında işbirliği yapmaya davet etti.

"Kriz iletişiminde rol alacak aktörler donanımlı olmalı"

Karşı karşıya kalınan krizlerin niteliksel dönüşümüyle, kriz iletişimi süreçlerinde rol alacak aktörlerin daha donanımlı olmasını gerektirdiğine işaret eden Altun, şu ifadeleri kullandı:

"Medya kuruluşlarının, meslek örgütlerinin, üniversitelerin ve kamu kurumlarının kriz iletişimi yönetimi kapasitelerini geliştirmeleri ve bu süreçte sağlıklı işbirlikleri tesis etmeleri son derece hayatidir. Özellikle medya alanında gerek mesleki çalışmalarını yürüten gerekse de mesleğe aday olanların kriz iletişimi yönetim kapasitelerinin artırılması ve bu doğrultuda desteklenmeleri bugünkü etkinliğimizin esasını oluşturuyor."

Altun, genç meslektaşlarına da seslendi

Konuşmasında gençlere de seslenen ve bilgiye ulaşmanın günümüzde herkes için kolaylaştığını vurgulayan Altun, şu değerlendirmeyi yaptı:

"Bilgiye ulaşabilirsiniz, ulaştığınız bilgiyi iyi kullanabilirsiniz, böylece mesleğinizde başarılı olabilirsiniz. Fakat bazı meslekler, sadece bilgiyle yapılırsa, ortaya çıkan ürün çoğu zaman beklenenin çok uzağında kalır. Hatta yapılan iş, beklenenin tersi sonuçlar bile doğurabilir. İşte, gazetecilik de bu mesleklerden biridir. Mesleğinizde başarılı olmak ve ülkemizin karşı karşıya kaldığı güçlüklerle mücadelenin iletişim mecralarındaki bir aktörü olmak istiyorsanız, sadece akademik bilgiden değil, bu meslekte hakikatten ayrılmayan tecrübeli, donanımlı, kıdemli isimlerden de azami ölçüde yaralanmalısınız."

"Haberin Merkezinden Notlar" projesi tamamlandı

Altun, İletişim Başkanlığı koordinasyonunda Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi İletişim Fakültesi öğrencilerinin katkılarıyla, "Haberin Merkezinden Notlar" projesini tamamladıklarını belirterek, projede "Afet-Kriz", "Savaş", "Sağlık", "Adliye-Polis", "Diplomasi" ve "Ekonomi" haberciliği konularında tecrübeli meslek mensuplarının deneyimlerini anlattıkları videolarla bu alanlarda bir kaynak oluşturmak istediklerini ifade etti.

Projeyi, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, yaptığı "iletişim seferberliği" çağrısı kapsamında hayata geçirdiklerini vurgulayan Altun, "İnanıyoruz ki tüm bu adımlar, Türkiye Yüzyılının aynı zamanda iletişimin yüzyılı olmasını sağlayacaktır. Başkanlık olarak bu vizyona katkı sunacak adımları, projeleri desteklemeye devam edeceğimizi ifade etmek istiyorum." dedi.

Yorumlar (0)
15
açık
Namaz Vakti 18 Mayıs 2024
İmsak 03:50
Güneş 05:37
Öğle 13:06
İkindi 17:01
Akşam 20:24
Yatsı 22:04
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Galatasaray 36 99
2. Fenerbahçe 36 93
3. Trabzonspor 36 61
4. Başakşehir 36 58
5. Beşiktaş 36 55
6. Kasımpasa 36 52
7. Sivasspor 37 51
8. Alanyaspor 36 50
9. Rizespor 36 49
10. Antalyaspor 37 48
11. A.Demirspor 37 44
12. Samsunspor 36 42
13. Kayserispor 36 41
14. Konyaspor 36 40
15. Ankaragücü 36 39
16. Gaziantep FK 36 38
17. Hatayspor 36 37
18. Karagümrük 36 37
19. Pendikspor 36 36
20. İstanbulspor 37 16
Takımlar O P
1. Eyüpspor 34 75
2. Göztepe 34 70
3. Sakaryaspor 34 60
4. Bodrumspor 34 57
5. Ahlatçı Çorum FK 34 56
6. Kocaelispor 34 55
7. Boluspor 34 53
8. Gençlerbirliği 34 51
9. Bandırmaspor 34 50
10. Erzurumspor 34 44
11. Ümraniye 34 43
12. Manisa FK 34 40
13. Keçiörengücü 34 40
14. Adanaspor 34 39
15. Şanlıurfaspor 34 38
16. Tuzlaspor 34 38
17. Altay 34 10
18. Giresunspor 34 7
Takımlar O P
1. M.City 37 88
2. Arsenal 37 86
3. Liverpool 37 79
4. Aston Villa 37 68
5. Tottenham 37 63
6. Chelsea 37 60
7. Newcastle 37 57
8. M. United 37 57
9. West Ham United 37 52
10. Brighton 37 48
11. Bournemouth 37 48
12. Crystal Palace 37 46
13. Wolves 37 46
14. Fulham 37 44
15. Everton 37 40
16. Brentford 37 39
17. Nottingham Forest 37 29
18. Luton Town 37 26
19. Burnley 37 24
20. Sheffield United 37 16
Takımlar O P
1. Real Madrid 36 93
2. Barcelona 36 79
3. Girona 36 75
4. Atletico Madrid 36 73
5. Athletic Bilbao 36 62
6. Real Sociedad 36 57
7. Real Betis 36 56
8. Villarreal 36 51
9. Valencia 36 48
10. Getafe 36 43
11. Deportivo Alaves 36 42
12. Sevilla 36 41
13. Osasuna 36 41
14. Las Palmas 36 38
15. Rayo Vallecano 36 38
16. Celta Vigo 36 37
17. Mallorca 36 36
18. Cadiz 36 32
19. Granada 36 21
20. Almeria 36 17