Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: BAE ile lişkilerimizde yeni bir döneme geçtik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye ile Birleşik Arap Emirlikleri (BAE) arasındaki ilişkilerde yeni bir döneme geçildiğini, iki ülke arasında kapsamlı ticaret anlaşmasını bu yıl bitmeden imzalamak istediklerini belirtti.

GÜNDEM 27.05.2022, 20:27
5
Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu: BAE ile lişkilerimizde yeni bir döneme geçtik
Ankara


Çavuşoğlu, BAE Dışişleri Bakanı Abdullah bin Zayid Al Nahyan ile İstanbul'da gerçekleştirdikleri ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuştu.

Türkiye ile BAE arasında derin tarihi, kültürel, beşeri bağlar bulunduğunu belirten Çavuşoğlu, bunun üzerine her alanda ilişkileri geliştirme konusunda güçlü iradelerinin bulunduğunu söyledi.

Geçen yıldan bu yana yapılan karşılıklı ziyaretlerle bu iradeyi bir kez vurguladıklarını ortaya dile getiren Çavuşoğlu, “İlişkilerimizde yeni bir döneme geçtik.” dedi.

Türkiye ile BAE arasındaki karşılıklı ziyaretlere değinen Çavuşoğlu, bu ziyaretlerde iki ülke arasındaki ilişkileri tüm boyutuyla değerlendirme imkanı olduğunu kaydetti.

Çavuşoğlu, Al Nahyan ile bugün yaptıkları görüşmede ticaret, teknoloji, finans, ulaştırma dahil pek çok alanda BAE ile Türkiye arasında kat edilen mesafeyi gözden geçirdiklerini, gelecek dönemdeki atılabilecek adımları ele aldıklarını ifade etti.

"En az 15 milyar dolarlık bir yeni bir ticaret hacmi hedefi koymamız lazım"

Türkiye ile BAE arasında gelecek dönemde atılacak adımlara ilişkin hedeflerinin bulunduğunu kaydeden Çavuşoğlu, “Tüm kurumlarımızla birlikte ilişkilerimizi ticaretten tarıma, savunma sanayiden sağlık ve turizme uzanan geniş bir yelpazede ilerletmek için çalışıyoruz.” diye konuştu.

Türkiye ile BAE arasındaki ikili ticaret hacmine de değinen Çavuşoğlu, “BAE, Körfez bölgesinde en büyük ticaret ortağımız. İkili ticaret hacminde 2021’de 8 milyar dolara yaklaştık. Ulaştığımız bu rakam geleceğe yönelik bizleri daha da umutlandırdı. 10 milyar hedefine kolayca ulaşacağız. En az 15 milyar dolarlık bir yeni bir ticaret hacmi hedefi koymamız lazım.” ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu, Türkiye ile BAE’nin karşılıklı yatırımlar, ortak teknoloji fonu gibi adımlarla yüksek teknoloji alanında dünyada etkili bir güç birliğine gideceğini kaydetti.

BAE ile ekonomi ve yatırım alanında iş birliği

Çavuşoğlu, Türk yatırımcıların BAE'deki yatırımlarını artırmak için çaba sarf ettiğini belirterek, Türkiye'de de BAE'nin yatırımlarının arttığına dikkati çekti.

Türk müteahhitlerin geçmişte BAE'de çok önemli projeleri hayata geçirdiğini hatırlatan Çavuşoğlu, "İlişkilerimizde açılan yeni sayfayla beraber, müteahhitlik firmalarımızın tekrar geri dönmeye başladığını gördük. Ama bizim özellikle üçüncü ülkelerle de iş birliği yapmamız gerekiyor. Afrika'da nasıl iş birliği yapabileceğimizi görüştük ve firmalarımızı üçüncü ülkelerde iş birliği yapmaları konusunda teşvik edeceğiz." diye konuştu.

"Kapsamlı ticaret anlaşmasını bu yıl bitmeden imzalamak istiyoruz"

Çavuşoğlu, iki ülkenin, Körfez'i Avrupa'ya bağlayacak çok önemli ulaştırma projeleri üzerinde çalıştığını belirterek, "Irak üzerinden gelecek demiryolu ve karayolu projesi. İlgili kurumlarımız bu konuda görüşmelerini devam ettiriyorlar." dedi.

İki ülkenin, kapsamlı ticaret anlaşması imzalaması konusundaki mutabık kaldığına vurgu yapan Çavuşoğlu, "Bu yıl bitmeden bu anlaşmayı da imzalamak istiyoruz. Yani serbest ticaret anlaşması anlamına gelecek." ifadesini kullandı.

Çavuşoğlu, BAE'nin Hindistan'la imzaladığı ticaret anlaşmasını 88 günde tamamladığını hatırlatarak, "Biz de bundan esinlenerek, ilham alarak en kısa sürede müzakereleri tamamlamak istiyoruz. Her iki ülkenin ekonomisi için yararlı olacaktır." diye konuştu.

İki ülkenin, ilişkilerin her alanda çok daha iyi noktaya gelebilmesi için sadece ziyaretlerde bulunmadığını, yoğun bir şekilde çalıştığını söyleyen Çavuşoğlu, gelecek süreçte ziyaretlerin devam edeceğini ve iş birliğinin güçleneceğini belirtti.

"Kendi aramızdaki bölünmelerin kimseye bir faydası yok"

Çavuşoğlu, son dönemdeki diplomatik temaslarına ilişkin bir soru üzerine, "Hepimizin ortak amacı, geçmişte ayrılıklar oldu, görüş ayrılıkları oldu, farklı konumlarda olduk. Ama bunların bir faydasının olmadığını da hep birlikte gördük. Kendi aramızdaki bölünmelerin kimseye bir faydası yok." değerlendirmesinde bulundu.

Ukrayna savaşının, dayanışmaya, birlik ve beraberliğe her zamankinden fazla ihtiyaç olduğunu gösterdiğini belirten Çavuşoğlu, "Gıda güvenliği olsun, enerji sıkıntıları olsun... Bunlar hep dayanışmayla aşılabilecek konular. O nedenle biz daha önce görüş ayrılığı içinde olduğumuz tüm ülkelerle ilişkilerimizi azami bir şekilde normalleştirmek için çaba sarf ediyoruz. Tabii bu çabalar karşılıklı." dedi.

İsrail'e ziyaretinin de bu anlamda faydalı olduğunu söyleyen Çavuşoğlu, Türkiye'nin İsrail'le görüş ayrılığı içinde olduğu konulara da dikkati çekti.

Çavuşoğlu, şöyle devam etti:

"Kudüs'ün, Mescid-i Aksa'nın statüsü hepimiz için kırmızı çizgidir. Sonuçta bu konuda görüş ayrılığımız var ama ramazan ayında gördük ki, diyaloğun da faydası var. Bu diyaloğu sürdüreceğiz. Diğer taraftan farklı ülkelerle de görüş ayrılığı içinde olabiliriz. Her görüş ayrılığı içinde olan ülkeyle ilişkileri kesmek de doğru bir yaklaşım değil. Bu anlayış herkeste var, karşılıklı var. Filistin meselesinde de Filistinli kardeşlerimizin mesajlarını İsrail tarafına çok açık şekilde ilettik. Kendi aralarında diyalogun tesis edilmesinin önemini de vurguladık."

Bölgeler konular

Libya ve Yemen olmak üzere bölgesel konulara da değinen Çavuşoğlu şunları kaydetti:

"Mısır ile de önümüzdeki süreçte inşallah daha ileri adımları da atarız. Bunları da değerlendirdik. Libya konusunda görüş ayrılıkları vardı, şimdi hepimiz Libya’nın istikrarı için birlikte çaba sarf ediyoruz. Yemen’de sorunlar var, terör saldırıları oldu. Biz dayanışmamızı hem Suudi Arabistan ile hem de BAE ile gösterdik. Teröre karşı da birlikte mücadele etmemiz lazım. Türkiye olarak tutumuz gayet açık. Sonuçta bu doğrultuda birlikte çalışmaya, birlikte adım atmaya devam edeceğiz. Bu hepimizin yararına, kendi halklarımızın yararına. Tüm Müslümanların da yararına. Bölgenin istikrarı bakımından, barışı bakımdan da önemlidir."

"İki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı çıkarlara hizmet edecek"

Al Nahyan, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu ile ikili ve heyetler arası görüşmenin ardından Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde ortak basın toplantısında konuştu.

Al Nahyan, İstanbul'da bulunmaktan büyük bir mutluluk duyduğunu belirterek misafirperverliğinden dolayı Çavuşoğlu'na teşekkür etti.

Önümüzdeki yıllarda birlikte çalışmaya çok önem verdiklerini ifade eden Al Nahyan, "İki ülke arasındaki ilişkilerin karşılıklı çıkarlara hizmet edecek ve pekiştirecek şekilde ilerlemesini önümüzdeki yıllarda bekliyoruz. Devlet Başkanımız Muhammed Bin Zayed ve Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın da ilişkilerin ilerlemesi yönünde direktifleri var. Aynı zamanda halklarımızın da ileriye yönelik teveccühleri söz konusu. Aynı zamanda Türkiye'nin bölgesel konumunu güçlendirebilecek ilişkilere doğru hareket etmekteyiz." diye konuştu.

Al Nahyan, Bakan Çavuşoğlu ile görüşmesinde Türkiye ile BAE arasındaki ticari anlaşmaları gündeme getirdiklerini, birlikte çalışarak anlaşmaları imzalamaları için iki ülkenin ekiplerine destek verilmesi gerektiğini kaydetti.

İki ülke arasındaki ticari faaliyetlerin artırılması gerektiğinin altını çizen Al Nahyan, "Aramızdaki iş birliğini global anlamda yapabiliriz. Buna gücümüz de var. Aynı zamanda kalkınma ve ticari anlamda da ekonomilerimizi daha ileriye taşımak için mutlaka gayret göstermemiz gerekiyor. İkili iş birliği çerçevesinde Türk ve BEA firmalarının önünü açmak da çok önemli." dedi.

Yenilenebilir enerji ve karbon azalımı konusunda da iş birliği yapmalıyız"

Türkiye ile iş birliği noktasında en fazla odaklandıkları alanlardan birinin de yenilenebilir enerji olduğunu, Çavuşoğlu ile bu konuda da görüşmeler yaptıklarını aktaran Al Nahyan, "Yenilenebilir enerji ile ilgili alan da bizim için çok önemli. Sadece ticari alanda başarılı ilişkiler ve iş birlikleri değil aynı zamanda ülkelerimizin ileriye yönelik karbon azalımı ve enerji konusunda da iş birliği yapmalı ve bu hedeflere ulaşmalıyız." ifadelerini kullandı.

Türkiye ile BAE arasında ticaret hacminin son iki yılda yüzde 82'lik artış gösterdiğini kaydeden Al Nahyan, "Ticaret hacmimizdeki bu artış teşvik edici bir konu. Ama aynı zamanda ortaya koyduğumuz bir iradenin de göstergesi. İki ülkenin bu iş birliğini artırma noktasındaki iradesi de son derece önemli." değerlendirmesinde bulundu.

Al Nahyan, 2020'de Dubai'de düzenlenen Expo fuarında Türkiye'nin çok büyük katkıları olduğunu dile getirerek teşekkür etti.

Uluslararası ilişkilerin bazı sınamalardan geçtiğini ifade eden Al Nahyan, Bakan Çavuşoğlu ile gıda güvenliği sorununa değindiklerini ve bu konuda ne gibi iş birlikleri yapabileceklerini konuştuklarını anlattı.

BAE şirketleri Türkiye'de enerji konusunda yatırım yapma eğiliminde

BAE'li firmaların Türkiye'ye yatırımlarına ilişkin soruya yanıt veren Al Nahyan, bugünkü görüşmelerde bu konunun da ele alındığını, BAE şirketlerinde Türkiye'de enerji konusunda yatırım yapma eğilimi olduğunu söyledi.

Yenilenebilir enerji, güneş enerjisi ve elektrik enerjisi sektörlerinin konuşulduğunu ifade eden Al Nahyan, BAE'nin Masdar şirketinin Türkiye'deki bu alanda yatırım fırsatlarını yakından takip ettiğini belirtti.

Kamu kurumları ya da özel sektörle enerji alanında yatırımların yapılabileceğine işaret eden Al Nahyan, "Bu da enerjiyi daha ucuza mal etmek için önemli. Bu firmamızın (Masdar) özellikle global anlamda güneş enerjisinden maksimum istifade edebileceğimiz çalışmaları söz konusu." diye konuştu.

Al Nahyan, BAE'li firmaların Türkiye'de enerjinin yanı sıra çeşitli mallar, demir yolu ve turizm fırsatlarıyla da ilgilendiğini belirterek, "Türkiye büyük bir ülke gerçekten ve çok fazla potansiyeli olan bir ülke. Turizm konusu da çok aktif bir sektör. Eğer bunu değerlendirecek olursak ileriki zamanlarda aramızdaki ilişkilerin bu yönünün pekişmesi için fırsatlar arayacağız." dedi.

Sağlık turizmi ve ilaç üretimi alanlarında iş birliğinin Kovid-19'la birlikte gündeme geldiğine de vurgu yapan Al Nahyan, "Sadece Türkiye'de değil Türkiye’yle birlikte başka ülkelerde iş birliği yapma konusu da çok önemli bizim için. Bu Afrika da olabilir Orta Asya da ya da Güneydoğu Asya da olabilir. Zira bu bölgeler Türkiye’ye ve BAE'ye de büyük saygı gösterilen yerler. Bunun için ilişkilerimizi o bölgelere gitmek için iyi şekilde pekiştirmemiz lazım." ifadelerini kullandı.

Çavuşoğlu'na Filistin-İsrail ziyareti tebriği

Al Nahyan, Çavuşoğlu'nun Filistin-İsrail ziyaretine ilişkin de değerlendirmede bulunarak, "Ziyaretinizi tebrik etmek istiyorum. Aslında bu, İsrail ile Filistin arasındaki barış sürecine tekrar girilmesi için motive edici bir ziyaretti." dedi.

Bölge halklarının daha iyiyi hak ettiğini dile getiren Al Nahyan, "İdeolojik fikirler ortaya çıktığı ve yükseldiği zaman iki taraf arasındaki iş birliği azalır ve birlikte çalışmak zorlaşır. Onun için Türkiye'nin diplomasisine ve saygıdeğer Bakan Beye teşekkür ediyorum, Çok önemli ve çok büyük emekler sarf ediyorsunuz, çabalar harcıyorsunuz. Rusya'yla Ukrayna arasında da aynı şeyi yapıyorsunuz, İsrail'le Filistin arasında da aynı şeyi yapıyorsunuz. İleriki zamanlarda ortaya koyduğunuz rol takdirle ve hayırla telakki edilecektir." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
23
hafif yağmur
Namaz Vakti 28 Haziran 2022
İmsak 03:27
Güneş 05:27
Öğle 13:12
İkindi 17:12
Akşam 20:47
Yatsı 22:38
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Trabzonspor 38 81
2. Fenerbahçe 38 73
3. Konyaspor 38 68
4. Başakşehir 38 65
5. Alanyaspor 38 64
6. Beşiktaş 38 59
7. Antalyaspor 38 59
8. Karagümrük 38 57
9. Adana Demirspor 38 55
10. Sivasspor 38 54
11. Kasımpaşa 38 53
12. Hatayspor 38 53
13. Galatasaray 38 52
14. Kayserispor 38 47
15. Gaziantep FK 38 46
16. Giresunspor 38 45
17. Rizespor 38 36
18. Altay 38 34
19. Göztepe 38 28
20. Ö.K Yeni Malatya 38 20
Takımlar O P
1. Ankaragücü 36 70
2. Ümraniye 36 70
3. Bandırmaspor 36 62
4. İstanbulspor 36 60
5. Erzurumspor 36 58
6. Eyüpspor 36 57
7. Samsunspor 36 51
8. Boluspor 36 50
9. Manisa Futbol Kulübü 36 49
10. Tuzlaspor 36 49
11. Denizlispor 36 49
12. Keçiörengücü 36 48
13. Gençlerbirliği 36 48
14. Altınordu 36 45
15. Adanaspor 36 45
16. Kocaelispor 36 44
17. Bursaspor 36 44
18. Menemen Belediyespor 36 38
19. Balıkesirspor 36 12
Takımlar O P
1. M.City 38 93
2. Liverpool 38 92
3. Chelsea 38 74
4. Tottenham 38 71
5. Arsenal 38 69
6. M. United 38 58
7. West Ham United 38 56
8. Leicester City 38 52
9. Brighton 38 51
10. Wolverhampton Wanderers 38 51
11. Newcastle 38 49
12. Crystal Palace 38 48
13. Brentford 38 46
14. Aston Villa 38 45
15. Southampton 38 40
16. Everton 38 39
17. Leeds United 38 38
18. Burnley 38 35
19. Watford 38 23
20. Norwich City 38 22
Takımlar O P
1. Real Madrid 38 86
2. Barcelona 38 73
3. Atletico Madrid 38 71
4. Sevilla 38 70
5. Real Betis 38 65
6. Real Sociedad 38 62
7. Villarreal 38 59
8. Athletic Bilbao 38 55
9. Valencia 38 48
10. Osasuna 38 47
11. Celta Vigo 38 46
12. Rayo Vallecano 38 42
13. Elche 38 42
14. Espanyol 38 42
15. Getafe 38 39
16. Mallorca 38 39
17. Cadiz 38 39
18. Granada 38 38
19. Levante 38 35
20. Deportivo Alaves 38 31